Staż zagraniczny to dobry początek europejskiej kariery zawodowej

Zespół Szkół Ekonomicznych w Kielcach to szkoła, która kładzie nacisk  na praktyczną stronę kształcenia,  umożliwiając młodzieży zdobywanie doświadczenia zawodowego w kraju i za granicą.
Obecnie realizujemy projekt   ”Staż zagraniczny to dobry początek europejskiej kariery zawodowej”  o numerze 2016-1-PL01-KA102-024191 finansowany  ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+  sektor: Kształcenie i szkolenia zawodowe
Jest to duży projekt, opiewający prawie na 1 mln złotych, który obejmuje: 80. Uczniów, kształcących się w zawodach: technik hotelarz, technik obsługi turystycznej i technik ekonomista oraz 5 nauczycieli przedmiotów zawodowych.
 W celu urozmaicenia w naszej szkole kształcenia zawodowego od 2013 roku współpracujemy z różnymi partnerami zagranicznymi.
 Euromind w Sewilli, Hiszpanii;  Casa de Educacao w Lizbonie w Portugalii,   oraz  Tellus Education Group w Plymouth w Wielkiej Brytanii. W ramach współpracy staż odbyły już cztery grupy młodzieży oraz jedna grupa nauczycielska:
-2 grupy uczniów w Plymouth, Wielka Brytania (luty 2017 i 2018)
-1 grupa uczniów w Sewilli, Hiszpania ( czerwiec 2017 i 2018)
- 1 grupa uczniów  w Lizbonie, Portugalia ( wrzesień 2017)
W projekcie uczestniczyli również nauczyciele – 5- osobowa grupa odbyła szkolenie praktyczne – job shadowing ( oficjalna nazwa tej formy dokształcania) . Celem tygodniowych zajęć które odbyły się w kwietniu 2017r. w Lizbonie, było poznanie sektora turystycznego, nowych kierunków kształcenia, a także pozyskiwanie praktycznych umiejętności.
 Bezpłatny staż zagraniczny jest ogromną szansą dla naszych uczniów, gdyż zdobywają doświadczenie zawodowe w wymiarze europejskim, uczą się języków obcych w ramach kursu przygotowawczego z języka angielskiego oraz dodatkowo hiszpańskiego/ portugalskiego w zależności od miejsca stażu. Uczniowie podróżują samolotem, otrzymują kieszonkowe, mają zapewnione zakwaterowanie  oraz wyżywienie.
Uczestnicy projektu zdobywają umiejętności zawodowe na praktykach w firmach odpowiednio dobranych do profilu kształcenia w szkole, są to: hotele, restauracje, kawiarnie,  biura podróży, sklepy.
 Poza tym młodzież styka się z różnymi kulturami: hiszpańską, portugalską oraz angielską.   Pobyt w ww. krajach jest to wspaniałą szansą na skosztowanie tradycyjnych potraw danej kuchni, poznania zwyczajów, historii i ciekawostek, dotyczących europejskich krajów.
W czasie wolnym młodzież uczestniczy w bogatym programie kulturowym: grupy odbywające staż w Wielkiej Brytanii mieszkają  w mieście portowym Plymouth, a w weekendy poznają najbardziej znane atrakcje turystyczne Zjednoczonego Królestwa: Londyn, Bristol, Kornwalię, Exeter.
Podczas stażu w Sewilli w Hiszpanii, młodzież odbywa praktykę w rytmie gorącego flamenco  i zwiedza Sewillę –  Plac hiszpański, gotycką Katedrę Najświętszej Marii Panny, pałac Real Alcazar. W weekend odpoczywają na wyspie Kadyks, na portugalskiej plaży w Tavirze, w Maladze, a także zwiedzają Granadę, m.in. pałac Alhambra. W Lizbonie mogą zobaczyć, pałac Ajuda, zamek św. Jerzego , dzielnicę Belem – klasztor Hieronimitów,  Pomnik Odkrywców oraz Wieżę Belem. Wszyscy mogą pochwalić się pięknymi zdjęciami z bajecznych miejsc takich jak:  sanktuarium w Fatimie, plaży w Obidos –  średniowiecznego miasteczka – Nazare, pałaców w Sintrze: Pene Palace, pałac królewski; Cabo da Roca – najbardziej wysunięty punkt Europy.
Obecnie przygotowujemy się do wyjazdu w czerwcu do Sewilli w Hiszpanii.
Katarzyna Pietrusińska  - autor i koordynator projektu – opiekun podczas stażu
Barbara Petrus – opiekun