Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Sukces w usługach rekreacyjnych

                                                                      Erasmus+ 
 
Staż w Hiszpanii w ramach projektu
 
 2014-1-PL01- KA102- 000730
 
„Sukces w usługach rekreacyjnych”
 
 
  1. INFORMACJE O PROJEKCIE
 
            Zespół szkół Ekonomicznych im. O. Langego w Kielcach  obecnie realizuje projekt staży zagranicznych  „ Sukces w usługach rekreacyjnych” w ramach programu Erasmus + Kształcenie i szkolenie zawodowe, który obejmuje dwie grupy młodzieży po 20 uczniów każda oraz dwóch opiekunów: nauczyciel języka angielskiego – koordynator projektu oraz nauczyciel zajęć praktycznych.
            W projekcie uczestniczą uczniowie ZSE im. O. Langego, którzy kształcą się w zawodach technik hotelarz i technik obsługi turystycznej. Staż zagraniczny obejmuje dwutygodniowy staż w firmach hiszpańskich w Sewilli w Hiszpanii, kurs przygotowawczy z języka angielskiego i hiszpańskiego w szkole w Polsce, oraz kurs hiszpańskiego i warsztaty za granicą.
            Poza praktykami zawodowymi młodzież uczestniczy w bogatym programie kulturowym; zwiedzają najpiękniejsze i najbardziej znane miejsca w Sewilli; takie jak Plaza de Espania, skwer Marii Luizy i park z urokliwymi miejscami typowymi dla kultury żydowskiej i arabskiej,  pałac z ogrodami Real Alcazar, katedrę, arenę byków. Podczas wieczornych spacerów mogą poznać klimat miasta z ogromną ilością barów tapas, kawiarenek i restauracji, których stoliki i ogródki wieczorem zalewają uliczki .   
W weekend uczniowie mają jednodniowe wycieczki nad ocean i znanych miast takich jak Malaga, Cordoba czy Grenada. Tam zwiedzają, kupują pamiątki i robią mnóstwo zdjęć.
         
 
STAŻ ZAGRANICZNY  - I GRUPA
            Pierwsza grupa odbyła staż zagraniczny w terminie od 6 do 17 lipca 2015 roku,  podróż samolotem dzień przed i po stażu.   Była to 20 osobowa grupa młodzieży naszej szkoły kształcąca się w zawodach technik hotelarz i technik obsługi turystyczne.
 
Przed wyjazdem do Hiszpanii młodzież odbyła kurs przygotowawczy z języka angielskiego zawodowego . Poznali słownictwo odpowiednie do swego zawodu,  napisali CV i przygotowali się do rozmowy o staż którą odbyli w języku angielskim przy użyciu technologii komunikacyjno - informacyjnych , tzn. przez Skype z koordynatorem praktyk w Sewilli, w Hiszpanii.
            Uczestnicy projektu wzięli również udział w  kursie języka hiszpańskiego na poziomie podstawowym. Poznali podstawowe słownictwo i zwroty przydatne w codziennym życiu oraz słownictwo branżowe, aby jak najlepiej przygotować się do praktyk .Omówione zostały różnice kulturowe:  styl życia, zwyczaje, dania kuchni hiszpańskiej.
 
            W Hiszpanii , w Sewilli uczniowie odbyli staże w renomowanych hotelach, hostelu, barach, restauracjach  i w firmach z sektora turystycznego, takich jak:
Casa de la Memoria,   Hotel La Casa del Maestro, La Vía Mezquita,  Hotel Boutique Casa Romana, See by Bike, Selectravels, Viajes Macarena, Cafetería Guadalquivir, Pensión Virgen de la Luz, Hotel Baco, Hotel Adriano , Hotel Europa, La Cantina Lolita
 Zdobywali doświadczenie zawodowe na różnych stanowiskach: kelner, pokojówka, recepcjonista oraz pracownik biura turystycznego lub pomocnik przewodnika turystycznego.   Stażyści mogli obserwować fachowców, uczyć się nowych i rozwijać nabyte umiejętności. Poza tym, mieli możliwość zobaczyć styl pracy w Hiszpanii, nabyć wiedzę oraz doświadczenie które będą mogli wykorzystać szukając pracy w przyszłości. 
 
            Staż odbywa się w Hiszpanii, gdzie rytm dnia wygląda inaczej niż w Polsce. Stąd od rana do przerwy, 'siesty' uczestnicy odbywali staż ( od 8.00 do 14.00), zaś po obiedzie i odpoczynku , w drugiej części dnia ( od 17.do 20.00)  mieli zajęcia warsztatowe i kurs języka hiszpańskiego. Rozwijali swe umiejętności językowe, poznali słownictwo, które mogli na bieżąco używać zarówno w kontaktach w pracy jak i podczas codziennych czynności , gdy poruszali się po mieście czy podczas zakupów.
 
            Beneficjenci projektu mieli również zajęcia, które były poświęcone upowszechnianiu rezultatów wyników stażu . Warsztaty były niezwykle ciekawe, młodzież dzieliła się swoimi doświadczeniami zawodowymi, tym co robili z jakimi sytuacjami musieli sobie poradzić w pracy, czy też jakie mieli przygody. Na zajęciach młodzież przygotowała prezentacje multimedialne ze swoich praktyk dzieląc się swoimi spostrzeżeniami.
 Projekt zakłada również rozwijanie w uczestników otwartości na własną działalność  Młodzież  pracowała zespołowo tworząc własną firmę rekreacyjną.
 
            W czasie wolnym beneficjenci  zwiedzali Sewillę, w tym niezapomniane zwiedzanie nocą. Poza tym uczestniczyli w wycieczkach, w tym wycieczka nad ocean do Conil de la Frontera, zwiedzili również Malagę.
            Staż był ogromną przygodą, dla większości uczniów była to pierwsza podróż samolotem. Poznali hiszpańską kulturę: kuchnię, muzykę, odmienny styl życia i poznali nowych ludzi.
            Uczestnicy otrzymali stosowne certyfikaty potwierdzające zdobyte umiejętności i kwalifikacje, certyfikat ukończenia kursu językowego,  a także dokument Europass Mobilność – potwierdzenie doświadczenia zawodowego -  uznawany w całej Europie .
 
            Obecnie druga  grupa uczniów przygotowuje się do wyjazdu na staż zagraniczny, który odbędzie się w czerwcu 2016.

Prezentacja projektu i wyjazdu
 
IMG_2400 IMG_2371 IMG_2414
IMG_2529 IMG_2510 IMG_2530
IMG_0967 IMG_2405 IMG_0992
IMG_2509 IMG_2500 IMG_2514
IMG_2402 IMG_2362 IMG_2526
IMG_2408 IMG_2497 IMG_2535