Poziom wiedzy ekonomicznej Polaków jest na stosunkowo niskim poziomie, o czym świadczy chociażby brak znajomości podstawowych pojęć związanych z bankowością czy rozwojem gospodarczym. Tymczasem ekonomia to nie tylko nauka czysto akademicka, ale przydaje się także w codziennym życiu. Dlaczego warto się jej uczyć?
Ekonomia otacza nas w codziennym życiu bardziej niż nam się wydaje. Mamy z nią do czynienia chociażby podczas robienia zakupów, kiedy to do podstawowej ceny produktu musimy doliczyć podatek VAT. Może również dziwić, dlaczego ceny podstawowych produktów idą do góry bądź w dół. To właśnie efekt inflacji oraz deflacji, która ma wpływ na ceny, stopy procentowe czy realną wartość pieniądza. Dobrze jest wiedzieć, jaki wpływ na gospodarkę ma płaca minimalna – od jej wysokości zależy choćby wysokość składek ZUS, które mają wpływ na naszą przyszłą emeryturę.
Dziś coraz więcej osób sięga po produkt bankowy, jakim jest kredyt. Sfinansowanie zakupu mieszkania, samochodu czy innym wydatków bez kredytu często okazuje się niemożliwe, jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, co składa się na koszty kredyty i jaką ofertę najlepiej jest wybrać. Wiedza ekonomiczna może uchronić nas przed podjęciem niewłaściwej, a co więcej kosztownej decyzji. Banki bowiem doskonale zdają sobie sprawę z tego, że ich klienci nie do końca znają zależności ekonomiczne wpływające choćby na wysokość raty kredytu, przez co stosują różnego rodzaju kruczki w umowach, które nie działają na korzyść klienta. Ekonomia pozwala także z pełną świadomością nabywać inne produkty bankowe, takie jak lokaty. Dzięki wiedzy ekonomicznej można bez większego problemu odpowiedzieć sobie na pytanie, kiedy założenie lokaty jest opłacalne, a kiedy nie.
Większość z nas narzeka na powszechną fiskalizację, czyli konieczność płacenia wysokich podatków. Ich poziom w naszym kraju rzeczywiście jest wysoki, jednak nie można całkowicie uniknąć konieczności płacenia podatków i innych opłat, gdyż to właśnie z nich finansowane są wydatku państwa, z których korzystamy wszyscy. Dziś niemal każda władza obiecuje obniżenie podatków, jednak trzeba wiedzieć, że często nie jest to możliwe, a okazuje się być wręcz niepożądane. Wyjaśnić to mogą zależności ekonomiczne, które występują pomiędzy wpływami, a wydatkami budżetowymi. Poznając je możemy się przekonać, że podatki to nie tylko zło konieczne, a często możliwość lepszego funkcjonowania i korzystania z wielu dóbr wspólnych, takich jak na przykład chodniki czy oświetlenie uliczne. Ekonomia wypracowała skompikowany proces nakładania i egzekwowania podatków, z którym warto się zapoznać. Dzięki nabytej wiedzy możemy lepiej zrozumieć otaczający nas świat podatkowy i dowiedzieć się, dlaczego, wbrew pozorom, nie są one wcale niesprawiedliwie nakładane.
Znajomość podstawowych zasad ekonomii znacznie poszerza nasze horyzonty myślowe i pozwala lepiej odnaleźć się w otaczającej nas na co dzień rzeczywistości, dlatego warto poznać choćby jej postawy.